Dodane przez Anonim - pon., 05/23/2022 - 11:53
Historia Marki Land Rover

Historia marki Land Rover

Land Rover to brytyjska marka samochodów terenowych, która pojawiła się na rynku w 1948 roku. Historia Land Rovera sięga zatem niemal 75 lat i jest niezwykle barwna, podobnie jak różnorodność modeli tej marki. Początkowo modele produkowane były przez markę Rover, ale od 1975 roku Land Rover stał się niezależnym brandem. Znany jest głównie z produkcji pojazdów terenowych dla ludności cywilnej oraz pojazdów wojskowych. Modele brytyjskiego producenta zdobyły uznanie nie tylko wśród szerokiego grona klientów, ale i ekspertów motoryzacyjnych z całego świata, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Dziś Land Rover to auto - legenda, skupiające wokół siebie wielką grupę pasjonatów i znane niemal w każdym zakątku świata. Śledząc historię Land Rovera i rozwój marki trudno uwierzyć, że twórcy pierwszego modelu naszkicowali sylwetkę auta na piasku walijskiej plaży…

Historia Land Rovera - początki marki

Początki historii marki land Rover sięgają 1947 roku. Brytyjska gospodarka podnosiła się wówczas z powojennych zawirowań i firmy motoryzacyjne zastanawiały się nad produkcją auta pozwalającego na zwiększenie sprzedaży. Jednocześnie w rolnictwie pojawiło się zapotrzebowanie na proste, ale mocne auto, pozwalające na wykonywanie prac polowych. Wtedy to główny inżynier Rovera, Maurice Wilks i jego brat Spencer (dyrektor zarządzający firmy) zafascynowali się amerykańskim Jeepem, którego Maurice używał w gospodarstwie. Szybko doszli do wniosku, że lukę na rynku można zapełnić takiego rodzaju pojazdem. Na walijskiej plaży naszkicowali sylwetkę samochodu, a rok później, podczas Salonu Samochodowego w Amsterdamie, światło dzienne ujrzało pierwsze auto. Pierwszym modelem był Series I, który został wyeksportowany aż do 70 krajów. Założeniem było wykorzystywanie go w rolnictwie i lekkim przemyśle, lecz korzystało z niego także wojsko.

Land Rover - historia marki. Rolniczy charakter pierwszych pojazdów

Prototyp Land Rovera posiadał typowo rolniczy charakter. Podwozie konstrukcyjnie było identyczne jak w Jeepie, nadwozie z kolei wykonano ze stopu aluminium i magnezu, co dawało samochodowi odporność na korozję. Za napęd odpowiadał silnik Rovera o pojemności 1,6 l, zaś kierownica znajdowała się - jak w traktorze - na środku pojazdu. Prototyp nazywał się „Cantre Steer” i wersja produkcyjna właśnie tego modelu została wystawiona w 1948 roku podczas targów w Amsterdamie. Auto szybko zyskało szerokie zainteresowanie na rynku, w szczególności wśród rolników i przedsiębiorców. Ceniony był za mocną konstrukcję i prostą budowę, dzięki której niemal każdy kierowca mógł szybko dokonać niezbędnej naprawy. Użytkownicy doceniali także jego niezawodność w terenie.

Mówiąc o początkach historii Land Rovera warto dodać, że pierwszy model świetnie spisywał się na rynku aż do lat 70., kiedy popularność zaczęły zyskiwać tańsze i nieco nowocześniejsze auta terenowe z Japonii. Mimo to jego prosta, surowa forma trwała do 2016 roku. Jego następcą był znany na całym świecie Defender (przyjął tę nazwę od 1990 roku).

Historia Land Rovera - kolejne generacje

Dziesięć lat później, w 1958 roku, w produkcji pojawiła się druga generacja samochodów Land Rover - Series II. Auta posiadały czterocylindrowy silnik o pojemności 2.25 L oraz o szersze i nowoczesne podwozie.

Kolejnym przełomem w historii Land Rovera był rok 1970 - wówczas światło dzienne ujrzała trzecia generacja samochodu: Range Rover. Był większy i nieco mniej roboczy od swojego poprzednika. Posiadał zsynchronizowaną skrzynię biegów, napęd na cztery koła oraz masywne, trzydrzwiowe nadwozie (w wersji trzydrzwiowej był dostępny aż do 1981 roku). Range Rover został także wyposażony w mocny silnik 3.5 L V8., zaś części Land Rover Range Rover do dziś spełniają najwyższe standardy jakości. Ciekawostką jest fakt, że pierwsza generacja Range Rovera była sprzedawana aż przez 24 lata - obecnie nie ma mowy o tak długim cyklu życia jednego modelu.

W 1988 roku pojawił się Land Rover Discovery. Historia tego modelu rozpoczęła się od zwiększającej się popularności terenówek japońskich - tańszy od Range Rovera Discovery miał być konkurencją dla tych samochodów. Posiadał silnik 200 TDI z bezpośrednim wtryskiem (sprawdź też: części Land Rover Discovery).

W następnych latach pojawiały się kolejne generacje Range’a, a rok 1997 był natomiast rokiem debiutu modelu Freelander, napędzanego umieszczonymi poprzecznie silnikami benzynowymi i diesla (na rynku wciąż dostępne są części Land Rover Freelander obu generacji). W 2004 roku na rynek wszedł model Discovery III, a rok później do salonów trafił Range Rover Sport.

Warto jeszcze zatrzymać się nad historią Range Rover Evoque. Ten luksusowy SUV produkowany jest od 2011 roku, a pojawienie się go na rynku przyniosło ze sobą przełom w postaci oryginalnej interpretacji klasycznego designu Range Rovera. Legendarne właściwości terenowe Land Rovera przełamane niejako zostały tutaj futurystycznym, nowoczesnym i luksusowym wnętrzem oraz odważnym, nowym designem.

Historia marki Land Rover - najważniejsze zmiany

W historii Land Rovera jako marki można wyodrębnić kilka przełomowych momentów. Jak już wspomniano, początkowo auta produkowane były przez markę Rover, która przeżywała różne przekształcenia własnościowe. W 1967 roku zdecydowała o połączeniu się ze swoim konkurentem – Triumphem. Rok później weszła w skład powołanej korporacji British Leyland. W 1967 roku, Land Rover stał się częścią Leyland Motors, a w następnym roku, po fuzji Leyland z British Motor Corporation, powstaje British Leyland,

W 1994 roku Land Rover stał się własnością koncernu BMW, który w roku 2000 sprzedał go Fordowi. W 2008 roku, Land Rover został kupiony przez indyjski koncern Tata Motors.

Land Rover to niezwykła, legendarna marka, której historia rozpoczęła się  od rysunku na piasku. Przez wszystkie lata istnienia nieustannie wzbogaca swoje modele o nowe technologie i rozwiązania. Nie bez znaczenia jest również dostępność części Land Rover, których szeroki wybór można znaleźć wśród innych części do samochodów angielskich. Dzięki temu samochody Land Rover nie tylko doskonale się prezentują, ale także zapewniają najwyższy komfort jazdy.

Zobacz także: Prawidłowa eksploatacja samochodu - co to jest i jakie elementy wymienić w aucie?