Dodane przez admin - czw., 02/02/2023 - 10:51
landroverdefender

Land Rover Defender to samochód, którego nie trzeba przedstawiać zarówno miłośnikom pojazdów terenowych, jak i wszystkim tym, którzy najzwyczajniej interesują się motoryzacją. Auto to, nie tylko doskonale radzi sobie w wymagających warunkach, ale przede wszystkim swoim wyglądem mocno nawiązuje do samochodów produkowanych w końcówce lat 50. Dzięki temu Land Rover Defender to jeden z bardziej pożądanych modeli zarówno do jazdy w terenie, jak i po normalnych drogach, o czym świadczyć może rekordowa, 2-milionowa sprzedaż.

Land Rover Defender – doświadczenie i jakość

Historia Defendera sięga początku lat 80. XX wieku. Choć samochód wzorowany był modelem Series produkowanym od 1948 roku, dopiero niemal 40 lat później udało się stworzyć jego godnego następcę. Land Rover Defender przez 40 lat doczekał się kilku liftingów, jednak żadna z nich nie przyniosła znaczących zmian w wyglądzie pojazdu. Zarówno kiedyś, jak i dziś największymi konkurentami są takie samochody jak Mercedes klasy G czy Jeep Wrangler.

Choć wydawać by się mogło, że samochód, który nie przeszedł poważniejszej zmiany wizualnej od 40 lat, nie ma szans na odniesienie większego sukcesu w dzisiejszym świecie, nowy Defender cieszy się taką samą popularnością co znani jego poprzednicy. Oferowany jest on zarówno w wielu wariantach nadwozia, jak i z różnymi rozstawami osi, takimi jak Land Rover Defender 90, 110 czy 130. 

Wyjątkowe modele Land Rovera

Land Rover Defender wyróżnia się nie tylko stylistyką nawiązującą do motoryzacji lat 50., ale również wyjątkowym napędem i mocą, co umożliwia pokonywanie bezdroży. Co więcej, przez lata samochód doczekał się kilku znaczących zmian i tak w 2007 roku Defender TD5 został zastąpiony 2,4 litrową jednostką pochodzącą z Forda Transita, o mocy 122 KM i momencie obrotowym wynoszącym 359 Nm. Wraz ze zmianą napędu, samochód przeszedł również odświeżenie wizualne wnętrza, dzięki czemu dorównał wyglądem swoim konkurentom. 

Przez cały okres produkcji, nie zabrakło również wersji specjalnych. Nie sposób tu nie wspomnieć o modelu Defender V8, który powstał z okazji 50-lecia marki. Dostępne była także edycje limitowane:

  • Heritage;
  • Tomb Raider;
  • Adventure;
  • LXV Special Edition;
  • SVX;

które wyróżniały się przede wszystkim unikatowymi kolorami i dodatkami.

Land Rover Defender – reaktywacja modelu

Kiedy w 2016 roku marka zaprezentowała swoje ostatnie limitowane modele, nikt nie spodziewał się, że na następcę samochodu trzeba będzie czekać aż 4 lata. Opóźnienie to poniekąd wynika z wybuchu pandemii, jednak warto wspomnieć, że nowy Defender zbudowany jest na całkowicie nowej konstrukcji, co również mogło mieć wpływ na czas przedstawienia następcy kultowego samochodu. 

Samochody marki Land Rover pożądane są przez wielu miłośników motoryzacji. Niezależnie od modelu, na jaki się zdecydujesz, warto pamiętać, że aby samochód służył Ci przez lata, warto zadbać o odpowiedni, regularny serwis. Części do samochodów angielskich są jednak dość mało popularne szczególnie w sprzedaży stacjonarnej. Wynika to przede wszystkim z niskiej popularności tych samochodów. Jeśli jednak planujesz zakupić auto rodem z Wielkiej Brytanii, pamiętaj, że w Brit Car Brands dostaniesz niezbędne części Land Rover eksploatacyjne zarówno do nowszych, jak i starszych modeli samochodów. Sprawdź: