Dodane przez admin - pon., 11/21/2022 - 11:29

Zima jest najtrudniejszą porą roku nie tylko dla kierowców, ale i dla każdego pojazdu. Jak przygotować auto do zimy, by funkcjonowało bez zarzutu, mimo narażenia na działanie mrozu, większej wilgoci, śniegu czy soli? Niskie temperatury, śnieg, błoto, a przede wszystkim piach i sól potrafią skutecznie zniszczyć auto. Przed zimowymi miesiącami powinieneś zatem zadbać o dokładne sprawdzenie całego pojazdu, aby zniwelować ryzyko powstawania rdzy i innych uszkodzeń. Pamiętaj, by zatroszczyć się także o opony i inne detale, jak felgi czy chromy. Części samochodowe niszczą się i mocniej zużywają w trudnych warunkach zimowych. Twoje auto potrzebuje zatem szczególnej troski dlatego  części do samochodów angielskich takich jak części Land Rover, części Range Rover, części Jaguar, części Aston Martin, czy części Bentley kupisz w Brit Car Brands. Dowiedz się, jak przygotować samochód na zimę i cieszyć się komfortową jazdą o każdej porze roku!

Przygotowanie auta do zimy - o czym należy pamiętać?

Zastanawiając się, jak zabezpieczyć auto na zimę, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach - jeśli o nie zadbasz, Twój samochód łatwiej przetrwa zimową porę, lepiej też będzie Ci służył w tym trudnym okresie. Na co zwrócić uwagę, przygotowując auto do zimy?

Wymień opony

Parametry opon letnich znacząco różnią się od opon zimowych, w pierwszej kolejności zaplanuj zatem wymianę ogumienia na zimowe. Opony zimowe wykonane są miękkiej mieszanki gumy, co sprawia że lepiej trzymają się mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, a nawet lodu. Jak często zmieniać opony zimowe na nowe? Jeśli posiadasz opony z zeszłego sezonu i nie chcesz kupować nowych, koniecznie sprawdź głębokość bieżnika - powinien mieć przynajmniej 4 mm. Opony nie powinny być też zbyt stare - najlepiej byłoby, gdybyś nie używał ich dłużej niż 5 lat. Przy zmianie opon warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu letniego zestawu do przechowania.

Sprawdź akumulator

Stary, niesprawny akumulator podczas mrozów może być przyczyną wielu kłopotliwych i niemiłych niespodzianek. Pojemność akumulatora zależna jest od temperatury. Przy temperaturze zerowej jego sprawność spada o 20%, a przy minus 20 stopniach Celsjusza może wynosić zaledwie 50%. Jeśli Twoje auto trudniej odpala na zimnym silniku, a kontrolki przygasają, może to być oznaką zużycia akumulatora. Warto również sprawdzić napięcie akumulatora, podłączając miernik elektroniczny do urządzenia. Przy wyłączonym zapłonie sprawdź poziom napięcia -  jeśli jest niższe niż 12,5V, baterię Twojego auta należy naładować. Dodatkowo, przygotowując samochód do zimy warto skontrolować napięcie akumulatora podczas rozruchu samochodu - jeśli jest ono mniejsze niż 10V, dla pewności powinieneś wymienić akumulator na nowy.

Zadbaj o hamulce

Zimą układ hamulcowy Twojego auta pracuje szczególnie intensywnie. Lód, śnieg, liście czy piasek aktywują hamulce w różny sposób, zaś systemy takie jak ABS czy ESP czuwają nad zachowaniem stabilnego toru jazdy. Przygotowując samochód do zimy w pierwszej kolejności sprawdź tarcze oraz klocki hamulcowe, a także stan przewodów hamulcowych oraz płynu.

Skontroluj płyny eksploatacyjne

Konserwacja i zabezpieczanie samochodu przed zimą musi uwzględnić także ilość płynów eksploatacyjnych w zbiornikach. Pamiętaj, że zamarznięty w układzie chłodzenia płyn może zniszczyć chłodnicę i silnik. Konieczna może być również wymiana oleju w samochodzie - zużyty olej do auta gorzej chroni silnik przed zatarciem oraz utrudnia rozruch. Ma to szczególne znaczenie zimą, dlatego, jeśli producent samochodu dopuszcza taką możliwość, do wymiany użyj oleju o niższej lepkości (lepiej sprawdza się w niskich temperaturach).

Konserwacja samochodu przed zimą - jak zabezpieczyć lakier i podwozie samochodu?

Przygotowanie auta do zimy to również dbałość o lakier, karoserię oraz podwozie. Przed sezonem zimowym warto dokładnie umyć samochód - w ten sposób usuniesz wszelkie zabrudzenia, które mogłyby później zatrzymywać wodę i doprowadzać do jej zamarzania. Umyte nadwozie dokładnie wysusz i zabezpiecz woskiem - ochroni to lakier przed zimowymi warunkami i zanieczyszczeniami. Jeśli podczas konserwacji samochodu przed zimą znajdziesz na powłoce auta drobne odpryski, jak najszybciej staraj się je usunąć. W czasie zimy mogą się powiększyć i stać się ogniskiem korozji.

Przygotowując auto do zimy pamiętaj także, by dokładnie sprawdzić podwozie pojazdu. Szczególnie przyjrzyj się elementom nośnym, zawieszeniu oraz przewodom hamulcowym i paliwowym. Wszelkie oznaki uszkodzenia czy gnicia należy od razu wyeliminować. Podwozie warto także zabezpieczyć specjalną powłoką antykorozyjną, która dodatkowo ochroni je przed skutkami działania soli drogowej i błota.

Mycie samochodu zimą - na co zwrócić uwagę?

Czynnikami najbardziej niszczącymi Twoje auto podczas zimy są piasek i sól, dlatego podcza zimy zadbaj także o regularne mycie auta. Najbezpieczniejszą dla lakieru metodą jest mycie ręczne, gdyż silna chemia stosowana w niektórych myjniach bezdotykowych może mieć zły wpływ na karoserię, która nie będzie wówczas chroniona przed złymi warunkami atmosferycznymi podczas zimy. Resztki śniegu, błota i soli mogą przyczyniać się do powstawania rdzy, dlatego mycie rozpocznij czystą wodą, używając następnie specjalnego preparatu i szczotki z miękkiego włosia, by nie uszkodzić lakieru. Pamiętaj o tym, aby po umyciu samochodu dokładnie go osuszyć za pomocą suchej szmatki (nigdy zimą nie pozostawiaj auta mokrego!).

Przygotowując auto do zimy warto wyposażyć je także w dodatkowe akcesoria, jak skrobaczka do szyb, odmrażacz do szyb, płyn zapobiegający przymarzaniu uszczelek, kable rozruchowe, szczotka do odśnieżania czy dodatkowy zapas płynu do spryskiwaczy. Właściwe zabezpieczenie samochodu przed zimą pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek oraz zapewni bezpieczną i komfortową jazdę, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.