Dodane przez admin - śr., 08/17/2022 - 20:19
numer vin

Numer VIN - co to jest i gdzie znajdę w samochodzie?

Specyficzna kombinacja liter i cyfr, przypisana do każdego samochodu, to numer VIN. Co to jest i do czego jest potrzebny? Gdzie go znaleźć w samochodzie i co można z niego odczytać? Numer VIN od lat 80. posiada każde auto i kryje on sobie wiele informacji. Choć na początku może wydawać Ci się zagmatwany, zawiera w sobie historię pojazdu i wszystkie najważniejsze rzeczy o danym samochodzie. Sprawdzenie VIN jest zatem szczególnie ważne, jeśli zamierzasz kupić auto i chcesz dowiedzieć się o jego przeszłości. Aby jednak znaleźć numer VIN, musisz wiedzieć, jak go rozpoznać oraz jakie informacje możesz z niego wyczytać.

Co to jest numer VIN?

Skrót VIN pochodzi od słów: Vehicle Identification Number, co oznacza numer identyfikacyjny pojazdu. Potocznie VIN bywa nazywany numerem nadwozia. Treść i budowa numeru VIN są ujednolicone, stąd na całym świecie stosuje się ten sam system numerów identyfikacyjnych pojazdów samochodowych. W UE korzysta się z normy ISO-3799, a w Ameryce Północnej obowiązuje nieco inny system, kompatybilny jednak ze standardami europejskimi.  

Po raz pierwszy numer VIN pojawił się w 1954 roku, kiedy to producenci zaczęli oznaczać unikalnym numerem swoje pojazdy. Nie był on jednak w żaden sposób ustandaryzowany i regulowany - standaryzacja numeru VIN nastąpiła dopiero w 1981 roku.

Co oznacza numer VIN w samochodzie?

Współcześnie numer VIN składa się z ciągu 17 liter i cyfr (z wyłączeniem I, O oraz Q) i definiuje auto tak, że można go porównać do numeru PESEL. W numerze VIN zawarte są następujące informacje:

 • kod producenta,
 • kraj pochodzenia pojazdu,
 • model auta,
 • data produkcji pojazdu,
 • numer seryjny.

W numerze VIN pojazdów niektórych producentów (np. niemieckich marek) zawarte są również takie szczegóły jak kod silnika, lakier nadwozia czy rozmiar felg.

W Polsce numer VIN posiada każdy samochód dopuszczony do ruchu. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zidentyfikowanie pojazdu, ale zapoznanie się z jego historią. W wielu przypadkach dzięki numerowi VIN możesz poznać też fabryczną specyfikację danego auta oraz jego przeszłość serwisową.

VIN w samochodzie - z czego się składa?

Numer identyfikacyjny  w każdym samochodzie składa się z trzech głównych części:

 • WMI, czyli międzynarodowy kod producenta - są to trzy pierwsze znaki w numerze VIN i wskazują markę oraz kraj pochodzenia pojazdu; kod WMI jest nadawany każdemu producentowi pojazdów przez odpowiedni urząd w kraju, a nadanie kodu odbywa się w porozumieniu z organizacją ds. normalizacji ISO;
 • VDS, czyli opis modelu, zawarty jest w kolejnych sześciu znakach numeru VIN; zawiera on dane techniczne oraz ogólną charakterystykę pojazdu, informacje o modelu auta, poziomie wyposażenia oraz zastosowanej jednostce napędowej; ostatnie miejsce nazywane jest znakiem kontrolnym i umożliwia sprawdzenie poprawności numeru VIN;
 • VIS, stanowiący numer seryjny pojazdu - najczęściej jest to 8 znaków, licząc od końca numeru VIN. Na pozycji 10 i 11 kodowane są zazwyczaj kolejno: rok produkcji oraz miejsce montażu pojazdu, zaś pozostałe cyfry określają kolejny numer serii pojazdu. Warto tutaj zaznaczyć, że nie dla każdego producenta rok modelowy zgadza się z rokiem kalendarzowym, gdyż na przykład w Niemczech rozpoczyna się on z początkiem września.

Gdzie jest numer VIN w samochodzie?

Sprawdzenie numeru VIN nie jest rzeczą trudną. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, numer identyfikacyjny VIN powinien znajdować się na stałym elemencie samochodu. Najłatwiej znaleźć go na tabliczce znamionowej, montowanej zwykle na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta. VIN może być umieszczony także na:

 • kielichu przedniego zawieszenia,
 • podłodze bagażnika,
 • szkielecie karoserii przy błotniku lub progu,
 • okolicy prawego amortyzatora,
 • lewej stronie obudowy deski rozdzielczej.

Numer VIN znajdziesz także w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w polu oznaczonym literą „E”. Pamiętaj, że numer wpisany w dokumencie nie może posiadać rozdzielających znaków - VIN musi zachowywać ciągłą formę zapisu.

Odczytywanie i sprawdzanie numeru VIN

Przed kupnem używanego auta warto sprawdzić jego numer VIN. Sprawdzenie VIN jest proste - możesz zlecić to wyspecjalizowanej firmie, która na podstawie numeru VIN wygeneruje dla Ciebie raport na temat dokładnej historii samochodu, który zamierzasz kupić. Możesz także samodzielnie sprawdzić numer VIN na stronie MSW. Co zyskujesz, sprawdzając numer VIN auta?

 • Dowiesz się, czy pojazd, który zamierzasz kupić, nie jest poszukiwany;
 • zweryfikujesz prawdziwy przebieg pojazdu;
 • sprawdzisz stan techniczny auta i dowiesz się o ewentualnych naprawach;
 • sprawdzisz, czy pojazd nie uczestniczył w wypadku;
 • masz dostęp do informacji o fabrycznym wyposażeniu samochodu i możesz w ten sposób zweryfikować aktualny stan poszczególnych komponentów.

Co jeszcze umożliwia sprawdzenie numeru VIN? Jeśli Twoje auto uległo uszkodzeniu, po numerze VIN zamówisz potrzebne części do samochodu. Kierując się numerem VIN masz gwarancję, że wymieniane elementy będą dokładnie pasować do Twojego auta.

Numer VIN w samochodach angielskich

Jeśli jesteś właścicielem lub zamierzasz kupić auto angielskie, sprawdzając numer VIN w wyszukiwarce wyświetli się symbol LHD lub RHD. Jest to umieszczenie kierownicy LHD — z lewej strony, RHD — z prawej. Przyjrzyj się również kilku innym elementom, jak światła, zamki, lusterka czy wycieraczki. Części do samochodów angielskich umiejscowione są zazwyczaj inaczej i dość łatwo je rozpoznać. W razie potrzeby możesz zamówić potrzebne elementy, między innymi: części Land Rover, Części Bentley, części Jaguar czy części Aston Martin. Pamiętaj również, że w Polsce, tak jak w wielu innych krajach, dozwolona jest rejestracja i legalne użytkowanie auta z kierownicą po prawej stronie. Wiąże się to co prawda z pewnymi wyrzeczeniami i koniecznością przystosowania się do innej budowy auta, ale samochód jest oryginalny i tak samo bezpieczny jak ten z kierownicą po lewej stronie.

Jeśli zamierzasz kupić używane auto, zawsze sprawdzaj zgodność numeru VIN w dokumentach z numerem znajdującym się na pojeździe. W sytuacji, gdy numer VIN jest nieczytelny (np. w wyniku wypadku lub uszkodzenia miejsca wybicia numeru przez korozję) nieczytelność musi zostać stwierdzona przez rzeczoznawcę, a następnie wydział komunikacji wystawia skierowanie na stację kontroli pojazdów. Tam samochód otrzymuje nowy numer VIN. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzać numer VIN przed zakupem. Zgodnie z prawem, pojazdu z nieczytelnym VIN-em nie będziesz mógł również sprzedać ani zezłomować. Dlatego też wszelkie nieprawidłowości związane z numerem VIN powinny zawsze wzbudzać Twoją czujność.