Dodane przez admin - śr., 10/12/2022 - 12:40
wymiana oleju

Wymiana oleju w samochodzie wraz z filtrem oleju to czynności wpisane w normalną eksploatację każdego pojazdu. To, jak często wymieniać olej w aucie, określone jest przez producenta. Dlaczego regularna wymiana oleju w aucie jest tak ważna? Olej odpowiada za prawidłową pracę silnika, zmniejsza tarcia i zapobiega powstawaniu wewnętrznej korozji w samochodzie.Jednak jak każdy środek smarny, olej silnikowy podlega starzeniu. Ponieważ jego zadaniem jest także wychwytywanie części zanieczyszczeń powstających w komorach spalania, olej jest poddawany ogromnym obciążeniom termicznym oraz mechanicznym. Z czasem zmieniają się jego właściwości smarne, co przekłada się na gorszą ochronę silnika. Wymiana oleju w samochodzie jest zatem jedną z ważniejszych rzeczy związanych z eksploatacją auta. Dzięki temu  przedłuża się ogólna żywotność Twojego samochodu.

Wymiana oleju w samochodzie - dlaczego jest tak ważna?

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego ma wpływ na trwałość poszczególnych komponentów w samochodzie, zużycie paliwa i trwałość osprzętu. Terminowa wymiana oleju pozwala utrzymać maksymalną żywotność wielu elementów. Olej silnikowy w samochodzie odpowiada między innymi za:

  • redukcję tarcia pomiędzy pracującymi tłokami a cylindrami, co przyczynia się do zmniejszenia hałasu,
  • odprowadzanie zanieczyszczeń, które zatrzymuje filtr oleju,
  • ochronę przed korozją (dzięki dodatkom antykorozyjnym).

By jednak wymiana oleju w samochodzie przynosiła oczekiwane efekty, układ smarowania musi być w pełni sprawny oraz musi się w nim znajdować odpowiednia ilość oleju (powyżej poziomu minimum). Olej powinien być także o specyfice zalecanej przez producenta pojazdu.  

Kiedy wymienić olej w nowym samochodzie?

To, kiedy należy wymienić olej w samochodzie, ustalane jest przez producenta. Każdy producent samochodu określa, co ile kilometrów przebiegu powinno się dokonywać wymiany oleju silnikowego i jaka ilość oleju jest potrzebna do tej czynności. Ponadto, wymieniając olej w aucie, należy zwrócić też uwagę na specyfikację oleju silnikowego określoną przez producenta.

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

  • Duża część mechaników i specjalistów zaleca wymianę oleju w aucie co 10  - 15 tysięcy km. Po tym przebiegu filtr oleju nie jest w stanie zatrzymywać zanieczyszczeń, a olej zużywa się i traci swoje właściwości smarne i antykorozyjne;
  • w samochodach eksploatowanych głównie w terenie miejskim zaleca się wymieniać olej co 10 – 12 tysięcy km przebiegu;
  • w samochodach rzadko eksploatowanych wymiana oleju zalecana jest raz w roku.

Jak często wymieniać olej w samochodach angielskich?

Jeśli chodzi o wymianę oleju w samochodach angielskich, marki takie jak Land Rover, Jaguar, Aston Martin czy Bentley również mają swoje zalecenia od producentów (jesteś posiadaczem auta brytyjskiego? Sprawdź przy okazji dostępność części: części Land Rover, części Jaguar, części Aston Martin, części Bentley). Niezależnie od marki samochodu, warto pamiętać, by do wymiany zawsze wybierać olej zalecany przez producenta samochodu  i odpowiedni do rodzaju silnika. Wysokiej jakości produkty zawierają dodatki uszlachetniające i podnoszące dobrą jakość olejów, co w konsekwencji przekłada się na dłuższą żywotność auta i poszczególnych elementów, w tym części do samochodów angielskich. Wymianę oleju dla poszczególnych marek brytyjskich zaleca się od 10 do 15   tysięcy km przebiegu.