Dodane przez admin - wt., 06/28/2022 - 09:04
Prawidłowa eksploatacja samochodu

Prawidłowa eksploatacja samochodu - co to jest? Co wymieniać w aucie?

Prawidłowa eksploatacja samochodu wydłuża jego żywotność, obniżając ryzyko awarii, co przekłada się również na bezpieczeństwo jazdy oraz komfort podróżowania. Aby Twoje auto działało niezawodnie, powinieneś pamiętać o wielu szczegółach. Niestety, bardzo często auto oddawane jest do mechanika dopiero w przypadku uszkodzenia lub awarii. Tymczasem, prawidłowa eksploatacja samochodu wiąże się z całym szeregiem czynności, które mają za zadanie zapobiec uszkodzeniom i zapewnić Ci bezawaryjną jazdę. Można tu wymienić chociażby wymianę oleju czy sezonowy przegląd samochodu, a także wybór części zamiennych wysokiej jakości. Brak kontroli i regularnego dbania o auto może doprowadzić do poważnych awarii wymagających większych napraw, a nawet wypadku. Dowiedz się, od czego zależy eksploatacja auta i co wymieniać w samochodzie, by nie dopuścić do jego uszkodzenia.

Co to jest eksploatacja samochodu?

Eksploatacja samochodu to nic innego jak zespół czynności umożliwiających korzystanie z pojazdu i jego bezawaryjną jazdę. Prawidłowa eksploatacja pojazdu wiąże się zawsze z kosztami wynikającymi z regularnych napraw, bieżącej wymiany zużywających się części i akcesoriów, a także z wydatkami między innymi na paliwo. Dbałość o właściwą eksploatację auta ma kluczowe znaczenie dla kosztów oraz długości użytkowania samochodu. Warto też wiedzieć, co trzeba wymieniać w samochodzie i kiedy to robić. Jeśli nie dopilnujesz terminu wymiany płynów eksploatacyjnych, wycieraczek, klocków hamulcowych czy amortyzatorów, możesz narazić się na dużo większe koszty eksploatacji samochodu, ale także niebezpieczne sytuacje na drodze.

Prawidłowa eksploatacja samochodu - na czym polega?

Wiadomo już, że eksploatowanie auta wiąże się z zużywaniem się poszczególnych jego części i elementów. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa eksploatacja samochodu i co należy wymieniać, by auto długo było sprawne i bezawaryjne? Prawidłowa eksploatacja oznacza nie tylko dbanie o usunięcie i naprawę każdej powstałej usterki, ale przede wszystkim cyklicznie wykonywane działania zapobiegawcze. Regularnie sprawdzaj zatem oleje, filtry, świece czy pasek, kontroluj ciśnienie w oponach, na bieżąco uzupełniaj płyny. Codzienna, uważna obserwacja samochodu, wyczulenie na nietypowe dźwięki, spostrzegawczość i wychwytywanie niestandardowych zachowań samochodu pozwoli Ci w porę uniknąć poważniejszych awarii.

Warto również dodać, że na prawidłową eksploatację samochodu mają także wpływ warunki atmosferyczne i pory roku. Silne promienie słoneczne, deszcz czy śnieg mogą na przykład uszkadzać uszczelki czy pogarszać stan karoserii samochodu. Wiele jednak zależy od Ciebie - prawidłowe eksploatowanie auta to przede wszystkim codzienne czynności, które należy systematycznie kontrolować, aby świadomie i bezpiecznie użytkować swój samochód.

Materiały eksploatacyjne samochodu - co to jest?

Koszt utrzymania samochodu to poza paliwem głównie wydatki związane z zakupem elementów wymagających okresowej wymiany podczas normalnej eksploatacji auta. Materiały eksploatacyjne samochodu to, najogólniej mówiąc, elementy czy podzespoły, które w trakcie użytkowania auta zużywają się bądź kończy się ich termin ważności. Zaliczamy do nich między innymi:

  • oleje silnikowe,
  • filtry,
  • klocki hamulcowe,
  • tarcze hamulcowe,
  • opony,
  • płyny: chłodniczy, hamulcowy, płyn do spryskiwaczy.

Wybór elementów eksploatacyjnych na rynku jest bardzo duży - znajdziesz zarówno części do samochodów angielskich, japońskich, niemieckich jak i wielu innych, przeznaczonych dla różnorodnych marek i w szerokim przedziale cenowym. Zastanawiając się, co warto wymienić w samochodzie, zawsze wybieraj elementy dobrej jakości oraz odpowiadające dokładnie marce samochodu, jaką posiadasz.

Co należy wymieniać w samochodzie?

Awarie samochodów są bardzo często skutkiem zaniedbań i niewłaściwej eksploatacji auta. Problemy z samochodem powstają zwykle na skutek nieregularnej wymiany części i płynów eksploatacyjnych, wyboru niewłaściwych części lub oszczędności i decydowania się na zakup tańszych, gorszej jakości komponentów. Przyczyną znacznego pogorszenia się stanu samochodu są często po prostu zaniedbania kierowców. Aby Twój pojazd działał dobrze i bezawaryjnie, musisz wiedzieć, co i kiedy wymieniać w samochodzie - wówczas auto odwdzięczy się długą i bezawaryjną jazdą. Do elementów, które warto regularnie wymieniać w aucie, należą:

  • olej silnikowy i filtr oleju - producenci określają tutaj różne wymagania odnośnie wymiany oleju silnikowego, warto jednak wymienić go co około 10 tysięcy kilometrów. Pamiętaj, że olej silnikowy spełnia oprócz smarowania również inne funkcje, jak np. chłodzenie silnika, zapobieganie zabrudzeniom produktami spalania czy zwalczenie wilgoci w silniku. Zaniedbując regularną wymianę oleju pozbawiasz go jego właściwości, co może być przyczyną awarii. Ważna jest także kontrola poziomu oleju, gdyż niski jego poziom, w połączeniu z fatalną jakością, może doprowadzić do zatarcia silnika. Przy wymianie oleju obowiązkowo zmień także filtr oleju;
  • filtr paliwa i filtr powietrza - filtr paliwa powinien być wymieniany co około 20 - 30 tysięcy kilometrów lub, jeśli pokonujesz niewielkie odległości, co roku. Zużyty filtr paliwa powoduje, że do środka mechanizmu dostaje się więcej zanieczyszczeń, co pogarsza wydajność jego pracy i przyspiesza zużycie. Filtr powietrza oczyszcza powietrze podczas zasysania do komory spalania w silniku - należy go wymieniać co 15-30 tysięcy kilometrów, a najlepiej wówczas, gdy widoczne są na nim wyraźne zanieczyszczenia;
  • klocki i tarcze hamulcowe - od tych elementów w dużej mierze zależy sprawność układu hamulcowego, mają zatem duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Stopień i szybkość zużywania się klocków hamulcowych zależy między innymi od stylu i rodzaju jazdy, nie da się zatem dokładnie określić terminu ich wymiany. Tarcze powinny zostać wymienione, jeśli zauważysz na nich przebarwienia, pęknięcia czy nierówności, a ich grubość jest mniejsza niż wskazana przez producenta;
  • klimatyzacja i filtr kabinowy - filtr kabinowy należy wymienić co około 15 tysięcy kilometrów i zawsze powinno być to zrobione na tyle wcześnie, by nie dopuścić do przykrych zapachów w samochodzie oraz nienaturalnego parowania szyb. Dobry stan filtra kabinowego oraz klimatyzacji ma duży wpływ nie tylko na komfort jazdy, widoczność, ale także na zdrowie Twoje i innych pasażerów (zaniedbany filtr kabinowy jest środowiskiem rozwoju drobnoustrojów i grzybów). Sprawna klimatyzacja natomiast przydaje się nie tylko w czasie upałów, ale i podczas niskich temperatur - pomaga osuszyć powietrze i pozbyć się pary z szyb;
  • akumulator - zazwyczaj akumulator wymienia się co 4–5 lat, zdarza się jednak, że bateria wytrzymuje zarówno krócej, jak i dłużej. Jednym z objawów wskazujących na pogarszanie się stanu akumulatora są trudności z rozruchem. Zaniepokoić powinno Cię również. słabsze świecenie reflektorów przy wyłączonym silniku. Zaniedbania wymiany akumulatora najbardziej widoczne są zimą, aby zatem nie dopuścić do sytuacji, kiedy Twoje auto odmówi posłuszeństwa, dbaj o jego regularną wymianę, a także czystość klem i sprawność alternatora;
  • rozrząd - wymiana powinna odbywać się co 90-120 tysięcy kilometrów, w zależności od zaleceń producenta i ma szczególne znaczenie dla długofalowej eksploatacji auta. Pasek rozrządu zazwyczaj zrywa się bez ostrzeżenia, a przedłużanie terminu wymiany może doprowadzić do zniszczenia silnika.

Prawidłowa eksploatacja samochodu - konsekwencje

Zastanawiając się, co trzeba wymieniać w aucie, pamiętaj, że prawie wszystkie elementy eksploatacyjne w samochodzie mają określony przebieg, po którym powinny zostać wymienione. Zaniedbując prawidłowa eksploatację samochodu narażasz się na poważne konsekwencje, między innymi:

  • w przypadku awarii zostajesz bez samochodu - ciężkie naprawy mogą trwać od kilku do kilkunastu dni, zależnie od obłożenia pracą warsztatu i dostępności elementów, które muszą być wymienione;
  • ponosisz duże koszty, często większe niż gdybyś zdecydował się na terminową wymianę elementu;
  • uszkodzenie pojedynczej, ważnej części może pociągnąć za sobą awarię kilku innych elementów w Twoim samochodzie.

Podsumowując, część elementów w samochodzie wymaga regularnej wymiany, określonej terminowo przez producenta, część z nich wymieniana jest w zależności od stopnia zużycia. Zawsze jednak warto sięgnąć po elementy wysokiej jakości, od sprawdzonego dostawcy. Bogata oferta części i akcesoriów do aut brytyjskich znajduje się w Brit Car Brands, między innymi:

Warto poświęcić trochę czasu, by dowiedzieć się, kiedy powinieneś udać się do serwisu i wymienić niezbędne elementy w samochodzie. Możesz również skorzystać z porady zaufanego mechanika, który dokona koniecznych wymian. Wydatki poniesione w wyniku regularnej wymiany materiałów eksploatacyjnych samochodu będą z pewnością mniejsze niż te poniesione podczas naprawy auta w wyniku poważniejszej awarii.